(0312) 278 08 54
Beton Otoyol Bariyerleri İle Trafik Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bilindiği üzere araç sürücüleri kaza ölümleri sıralamasında %46’lık gibi bir pay ile birinci sıradadır. Bu da ülkelerin trafik kazalarını önleme konusunda araştırmalara girmesine sebep olmuştur. Peki otoyol kazalarında ölüm oranı nasıl düşürebilir?

Ölümlü kazaları önlemek adına otomotiv sektöründeki büyük firmalar gelişen teknolojiyi araçlarına entegre ederek sürüş güvenliğinin daha da artmasını sağladılar. Gelişmiş fren sistemleri sayesinde kısalan durma mesafeleri, hava yastıklarında artan kalite, araç yol tutuşunda artan başarı oranı bu gelişmelerden bazılarıdır. Fakat sadece otomobillerde uygulanacak yeniliklerle sürüş güvenliği istenilen seviyelere çekilmesi mümkün olmadı. Bu da arayışları daha da derinleştirilmesine sebep oldu.

Ölümlü yol kazalarının minimum seviyeye düşüren en büyük faktör, yolların alt yapısını iyileştirerek sürüş güvenliğini arttırmak oldu. Özellikle de beton otoyol bariyerlerinin bulunmuş olması bunların en başında geliyor.

Beton Otoyol Bariyerlerinin Faydaları Nelerdir?

Beton otoyol bariyerleri ile trafik güvenliği nasıl sağlanır sorusundan önce beton otoyol bariyerlerinin faydaları nelerdir sorusunun cevabını aramak daha doğru olacaktır. Yarattığı faydaları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Beton otoyol bariyerleri sayesinde yayaların ve işçilerin güvenliği sağlanır.
 • Kaza esnasında çarpışan arabaların yolun diğer tarafına ya da şarampole geçmesini engelleyerek daha büyük felaketlerin önüne geçilmiş olur.
 • Bakımları fazla zaman almadığı için trafikte yaşanabilecek sıkışıklıklar minimum düzeye iner.
 • Özellikle araçlara göre daha korumasız bir durumda olan motosiklet sürücüleri için oldukça koruyucu bir öneme sahiptir. Kaza anında yolun dışına fırlamaları önlenir.
 • Alan gereksinimi olarak minimum yer harcar, bu sayede araçlara ve yayalara daha çok alan kalır.
 • Çok şiddetli çarpışmalara bile dayanacak güce sahiptir.
 • Minimum malzeme kullanımıyla maksimum verimlilik sağlanır.

Beton Otoyol Bariyerleri Çeşitleri Nelerdir?

Beton otoyol bariyerleri birçok farklı çeşitle üretilen bir yol güvenliği sistemidir. Hem araç akışını düzenli olarak sağlanması hem de kazalarda ölüm oranlarını minimum seviyeye çekmeye yarar. Beton otoyol bariyerlerini 3 başlık altında inceleyebiliriz.

 • Otoyol Bordürü: Doğal taşlardan üretilen ve dayanıklılık konusunda oldukça iyi bir düzeyde olan bariyer biçimidir. Ham maddesi bordür taşıdır. Kazanın şiddeti ne olursa olsun kırılma, parçalanma olmaz. Ayrıca 50 yıllık bir ömre sahip olması, çok kullanılma sebeplerinden biridir. Çok nadir bakıma ihtiyaç duyar. Bu sayede az yapılan bakımlar, trafikte yaşanacak sıkışıklıkları da önlemiş olur. Özellikle çevreye zararı olmamasından dolayı ülkeler tarafından çok sık tercih edilir. Farklı renk çeşitleri veya resim sanatıyla birlikte şehre estetik bir görünüm katar.
 • New Jersey Beton Bariyer: Bu bariyer sistemi New Jersey eyaletinde ilk kullanımına başladığı için, şehrin adını almıştır. Zemine gömülerek sağlam bir yapı oluşturulur. Kaza anında araçların takla atmasını ya da karşı bariyerlere geçerek daha büyük bir kaza yaşanmasını önler. Dünya genelinde en çok kullanılan bariyer sistemlerinin en başında gelir.
 • Güvenlik Bariyeri: Bu bariyer türü kazalardan ziyade trafiğe geçici yön vermek için kullanılan bir bariyer sistemidir. Genellikle otopark girişlerinde, emniyet güçlerinin yol kontrolleri sırasında ve özel organizasyonlarda kullanılmaktadır. Darbe emici özelliği yoktur. Kazalarda ölüm oranlarını azaltmaya yönelik bir misyona sahip değildir. Tamamen basit trafik önlemleri için kullanılmaktadır. Demir hammaddesinden üretildiği için oldukça makul fiyatlara temin edilen bir bariyer sistemidir.
 • Beton otoyol bariyerleri konusunda trafik güvenliğinin sağlanması için sürücülere olduğu kadar aynı zamanda yayalara da görev düşmektedir. Yayalar bu bariyerlerin gerisinde kendileri için belirtilen alanlarda yürüyüşlerine devam ederlerse trafik güvenliğini tehlikeye atmamış olacaktır.