(0312) 278 08 54
Kent Estetiği ve Dayanıklı Beton Mobilyalar

İnsanlık tarihi incelendiğinde, bireyler kendi yaşam alanları için olduğu kadar aynı zamanda da ortak yaşadıkları alanların da estetiğine, görsel sunumuna, ferahlığına oldukça önem vermişlerdir. Farklı ögelerin bir araya gelerek oluşturduğu çevre kavramı yalnızca yeşil alanlardan oluşan ve biyolojik ihtiyaçlarını sağladığı bir kavram değildir. Aynı zamanda toplumun ruh hali, psikolojik değerleri ve entelektüel taleplerini de karşılar nitelikte olması gereklidir. Bu yazımızda kent estetiği ve dayanıklı mobilyalar konusunda merak edilen soruların yanıtlarını arayacağız.

Kent estetiği ve çevre yapılanması konusu, birçok unsuru dikkate alarak icra edilmesi gereken bir iştir. Peki kent estetiği ve dayanıklı beton mobilyalar konusunda nelere dikkat edilmelidir? Bunları birkaç başlık altında toplayabiliriz.

 • İnsan Sağlığı: Kent estetiğini oluştururken insan sağlığını düşünmek önemlidir. Çünkü bir araya gelerek topluluk oluşturan bireyler, şehir hayatında sağlıklı bir yaşam yaşamak isterler.
 • Doğayı Düşünmek: Bilindiği üzere insan, doğada bir misafir konumundadır. Evrenin asıl sahibi doğanın kendisidir. Kent düzenlemeleri yapılırken doğanın korunmasına, zarar görmemesine oldukça dikkat etmeliyiz.
 • İnsan Psikolojisi: İnsan psikolojisi yaşamın her alanında olduğu gibi kent estetiğinde de önemlidir. Daha güzel ve ferah, aynı zamanda ruha hitap eden bir çevre düzenlemesi ile o toplumun mutluluk seviyesi de artar.
 • Diğer Canlıların Sağlığı: Bu dünyada bir tek biz insanlar yaşamıyoruz. Tıpkı bizler gibi milyonlarca tür canlıya ev sahipliği yapan bir yerdir dünya. Kendi yerleşim alanlarımızı kurarken aynı zamanda diğer canlıları da düşünmeli, onların yaşam alanlarını gasp etmeyerek sağlıklarını düşünmeliyiz.

Her kentin köklerinden gelen bir mimari estetik altyapısı vardır. Fakat günümüzde ulaşımın kolaylaşmasının yarattığı hızlı göç, farklı medeniyetlerin estetiklerinin birbirine karışmasına yol açabiliyor.

Kent Estetiği Nerelerde Uygulanır?

Kent estetiğinin şehirlerde uygulandığı birçok yer vardır. Bizler gündelik hayatımızda çoğu zaman fark etmesek de aslında gözümüze değen birçok şey profesyonellerce uygulanmış bir kent estetiği çalışmasıdır. Peki kent estetiğinin uygulandığı bu alanlar nelerdir?

 • Cadde ve bulvarlar
 • Büyük meydanlarda icra edilen cephe tasarımları
 • Bina çatı kaplamalarında kullanılan malzeme
 • Yeşil alanlar
 • Çocuk parkları
 • Peyzaj alanları
 • Duvarlara yapılan resimler

Bir kentin estetiği o kentin kimliğini bir sonraki kuşaklara aktarabilmeyi amaçlar. Bu doğrultuda yerel ve genel yöneticilere oldukça büyük iş düşmektedir. Kent mimar konseylerinin alacağı kurallarla kültürel dokular bir sonraki nesillere kolaylıkla aktarılabilir.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki, çevre planlaması da kent estetiği için oldukça büyük önem taşır. Binaların kaç kat olacağı, cephelerinin tasarımı, mimari estetiği, sokak ve yol planlaması çevre planlamasıyla doğru bir şekilde başarılabilir.

Dayanıklı Beton Mobilyalar

Beton, genel olarak inşaat ve hantal işlerde kullanıldığı için insanlar tarafından şık ve estetik sahibi olmayan bir malzeme gibi geliyor. Betonların grimsi dokusu insanların pek fazla ilgisini çekmiyor. Fakat doğru mimari tekniklerle tasarlanmış bir beton mobilya, hem görsel hem de işlevsel bakımından insanlar için vazgeçilmez konuma gelebilir. Dayanıklı beton mobilyalar hakkında bireyler çok az bilgiye sahip. Bu yazımızda ilgili konuyla alakalı detaylı anlatım yapacağız.

Öncelikle bir beton mobilyanın en önemli farkı, oldukça dayanıklı oluşu ve az bakım istemesidir. Dayanıklılık çevre mobilyaları için çok elzem bir ifadedir, çünkü bu mobilyalar 4 mevsim koşulunu korunaksız bir biçimde maruz kalan eşyalardır. Ayrıca diğer mobilyalara göre hasar tamiri oldukça basittir.

Ayrıca profesyonel eller tarafından icra edildiğinde dayanıklı beton mobilyalar, şehre oldukça şık, estetik ve hoş bir görünüm katmaktadır.