(0312) 278 08 54
Renkli ve Estetik Parke Taşları Modelleri Nelerdir?

Gelişen ve büyüyen şehirlerde parke taşları estetik görünümleriyle dört bir tarafımızı beton kaplamış soğuk şehirlerin havasını değiştirmektedir. Park, bahçe, sokak peyzajında parke taşlarına çokça rastlanır oldu. Eski mozaiklerin yerini modern çağa uygun çeşitli renk ve desenlere sahip parke taşları aldı. Bu da insanların aklında renkli ve estetik parke taşları nelerdir? Sorunsalını yarattı. Bu yazımızda parke taşları hakkında detaylı bir araştırma yaparak kullanıcıların aklındaki sorulara yanıt aradık.

Günümüzde parke taşlarının bu kadar çok tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenleri şu şekilde özetleyebiliriz:

Renkli ve Estetik Parke Taşları, maliyet olarak ekonomik, hava şartlarına uyumlu ve oldukça dayanıklıdır. Uygulaması basittir, kolaylıkla monte edilir. Çevreyle uyumludur ve üzerinde su birikmesi yapmaz. Eskilerine göre görünümleri oldukça estetik, uzun ömürlü ve sağlamdır. Değiştirilmek istendiğinde sökülüp takılması kolaydır, sökülen parke taşları tekrar kullanılabilir. Bu da maliyetini daha da azaltır.

Parke Taşı Modelleri Nelerdir?

Günümüzde birçok renk ve desen çeşitliliği bulunan parke taşlarına gelin hep birlikte bir göz atalım. Nedir parke taşı modelleri?

  • Beton Parke: Hem dekoratif, hem dayanıklı, hem de ekonomik olsun istiyorsanız beton parkeyi tercih edebilirsiniz. Özellikle şehir peyzajında sıklıkla kullanılır, kolay döşenebilir ve ekonomik olmasından dolayı ev ve iş yerlerinin dış alanlarında da uygulanır.
  • Kilit Taşı: Zemin kaplamalarında en çok tercih edilen parke taşlarından birisidir. Üstüne binen ağırlığı yanındaki taşlara aktararak döşenir. Kaldırım, sokak, park sık uygulanan kullanım alanlarıdır.
  • Beton Parke Taşı: İnşaat sektörünün zemin kaplama parke taşıdır. Yol inşaatlarında özellikle inşaat firmaları tarafından sık tercih edilir. Ayrıca, park, bahçe, saha yapımında da yaygın olarak kullanılır. Ağırlıkları ve büyüklükleri uygulanacağı zemine göre uygun çeşit ve boyutta hazırlanabilir.
  • Granit Parke Taşı: Yol yapımında parke ve bordür taşı olarak, yapılarda da yapı malzemesi olarak eski yıllardan günümüze kadar uzun zamandır kullanılmaktadır. Aşınma ve darbeye dayanıklılığıyla günümüzde birçok sektörde uygulanır. Sokak düzenlemelerinde, kafe ve restoranlarda, kamp alanlarında granit parke taşına sıkça rastlamak mümkünüdür.
  • Bazalt Parke Taşı: Kaya kütlelerinden üretilir. Kullanım alanı çok fazladır. En önemli özelliği sağlığa zararsız olmasıdır. Doğal yapısıyla dikkat çeken bazalt parke taşı sıklıkla kaldırım ve köprü döşemelerinde tercih edilir.
  • Baklava Dilimli Parke Taşı: Modern tasarım arayanların tercih ettiği baklava dilimli parke taşı estetik mekanların tercihidir.
  • Çim Taşı: Ürünün petek yapısından ötürü çim görüntüsünü dışa aktaran boşluklu bir yapısı vardır. Çevre dostu bir ürün istiyorsanız tercihinizi bu üründen yana kullanmalısınız. Gözenekli yapısı ayrıca su birikmesini engeller ve doğayla iç içe estetik bir görünüm sağlar. Genellikle eğimli araziler de erozyonu engellemek için döşenir. Yağışın bol olduğu zamanlarda doğal drenaj görevi görür.

Neden Parke Taşını Tercih Etmeliyiz?

Ülkemizde, inşaat sektöründe parke taşlarının yıldızının parlamasının nedeni sökülüp takılabilen bir malzeme olduğundan ötürü maliyetinin oldukça uygun olmasıdır. Ekonomik olmasının yanında dayanıklılık da çok önemli bir unsurdur. Dört mevsimin bir arada yaşandığı ülkemizde iklim şartları da göz önünde bulundurulduğunda donma ve kayma yapmaması neden parke taşını tercih etmeliyiz sorusunun cevabıdır. Her mekân ve zemin peyzajına uygun alternatif renk çeşitliliğiyle de idealdir. Ayrıca birçok parke taşı TSE kalitesine uygun şartlarda üretilmektedir. Döşemenin tek tek ve parçalı olarak işçilik yapılması da kırılma, dağılma, kopma riskini en aza indirir. Parke taşları yerli üretim olup, ekonomik olarak maliyeti düşürür. Döşendiği çevreye uyumludurlar.